Kim był Tenzing Norgay

Tenzing_Norgay


Tenzing Norgay

(ur. 15 maja 1914, zm. 9 maja 1986) – himalaista nepalski, Szerpa z Solukhumbu, który wraz z Edmundem Hillarym 29 maja 1953 dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest – najwyższą górę Ziemi.

W latach 1935, 1936 i 1938 pracował jako tragarz dla brytyjskich wypraw usiłujących zdobyć Everest od tybetańskiej, północnej strony.
W 1951 brał udział jako sirdar we francuskiej wyprawie na Nanda Devi i wszedł wraz z L. Dubostem na jej wschodni wierzchołek, zdobyty przez Polaków w 1939. Uważał potem to wejście za swoją najtrudniejszą wspinaczkę.
W 1952 uczestniczył w dwóch szwajcarskich wyprawach na Mount Everest (przedmonsunowej jako sirdar, a w pomonsunowej jako członek grupy alpinistycznej) i podczas pierwszej z nich wraz z R. Lambertem osiągnął rekordową podówczas wysokość około 8600 na południowej grani.
W 1953 wziął udział w brytyjskiej, kierowanej przez Johna Hunta, wyprawie na Everest od południowej strony i 29 maja wraz z Edmundem Hillarym stanął na jego wierzchołku.
Po zdobyciu Everestu osiadł w Dardżylingu (Indie), gdzie był kierownikiem Instytutu Górskiego (Himalayan Mountaineering Institute – HMI) i prezesem Stowarzyszenia Szerpów.
W 1959 został odznaczony indyjskim Orderem Padma Bhushan.
Źródło: Wikipedia

“To be like a Tenzing Norgay, be sure that our customer achieves a summit.”

“Jak Tenzing Norgay, chcemy być pewni, że nasz klient osiągnie szczyt.”

Aktualności

Cze 19
Konferencja Business Intellige...
1 0 1

Zapraszamy 25 czerwca do Warszawy na konferencję Business Intelligence Trends. Będzie to wyjątkowe…...

Czytaj dalej
Maj 27
Relacja z webinaru: "Wszystko ...
1 0 1

Czy wiesz czym jest DTU? Znasz różnicę między Single Data Base, Elastic Pool…...

Czytaj dalej

Opinie naszych klientów

Masz pytania? Chcesz nawiązać z nami współpracę?
info@summ-it.pl napisz do nas